Комісія з журналістської етики оголосила публічний осуд редакції «Liga.net»

 

24 липня на теренах видання Liga.net був розміщений матеріал під назвою «Гроші на пам’ять. Як будівництво меморіалу в Бабиному Яру перетворилося на проблему національного масштабу».

На думку великої кількості представників громадянського суспільства, журналістів, письменників, політичних діячів, керівників та колективів організацій, тощо, матеріал був «заказним», та його ціллю було вплинути на репутацію правозахисника, дисидента радянських часів, члена Хельсінкської групи, сопрезидента Ваада України пана Йосифа Зісельса.

Всі матеріали, які торкалися цієї теми, позначені спеціальним хеш-тегом #підтримую_Зісельса.

На початку серпня 2021  керівники громадських організацій «Українська стратегічна ініціатива» та «Фонд підтримки демократичних ініціатив» подали скаргу до Комісії з журналістської етики з проханням розглянути цей матеріал.

25 жовтня 2021 року Комісія оприлюднила відповідне рішення щодо вказаного матеріалу.

В ньому, зокрема, говориться: 

«Комісія журналістської етики отримала скаргу на розслідування «Гроші на пам’ять. Як будівництво меморіалу в Бабиному Яру перетворилося на проблему національного масштабу» журналістки Любові Величко, опубліковане на сайті "Ліга". Скарга надійшла від громадських організацій «Українська стратегічна ініціатива» та «Фонд підтримки демократичних ініціатив». В матеріалі йдеться про будівництво меморіалу в Бабиному Яру. Головний фокус розслідування спрямований на дисидента Йосифа Зісельса.

Зважаючи на отриману скаргу, а також на значний резонанс та гостру дискусію, яку викликало розслідування не лише в середовищі журналістів, але й в суспільстві, беручи до уваги чутливість цієї теми, а також її потенційну конфліктність, Комісія журналістської етики вважає за необхідне висловитися щодо етичних аспектів даного журналістського матеріалу.

Для забезпечення належної експертизи Комісія звернулася до міжнародних та українських експертів в сфері журналістських розслідувань з прохання надати свої висновки щодо даного розслідування.

Зокрема на запит Комісії надійшов експертний висновок від Володимира Тхорика, редактора RISE Moldova, а також журналіста, експерта з моніторингу журналістських розслідувань Федора Сидорука (обидві експертизи додаються до рішення).

Проаналізувавши публікацію, надані експертні висновки, Комісія прийшла до висновку, що матеріал Любові Величко порушує низку пунктів Кодексу етики.

Окремо Комісія звертає увагу на відповідальність редакції та головного редактора за публікацію даного матеріалу. Редакція та журналіст розділяють відповідальність за публікацію матеріалів безвідносно до статусу журналіста (штат чи фріланс). Повнота відповідальності, на думку Комісії, більшою мірою лежить на редакції.

Зважаючи на викладене вище, Комісія оголошує публічний осуд редакції "Ліги" та дружнє попередження журналістці Любов Величко.

Разом з тим Комісія жорстко засуджує будь-які прояви хейту чи булінгу, спрямованого проти журналістки Любов Величко, та вважає їх неприпустимими. Комісія закликає журналістську спільноту та широку громадськість до стриманості у висловлюваннях та цивілізованої дискусії. Професійна помилка журналіста в жодному випадку не повинна бути підставою для його фізичного переслідування чи психологічного тиску.

Повне рішення та всі додаткові матеріали на сайті Комісії: https://cje.org.ua/.../shchodo-rozsliduvannia-liubovi...

 

«Дуже дякую усім, хто допоміг спростувати замовний матеріал, в основному проти мене, в статті Любові Величко на ресурсі «Liga.net», – написав у відповідь на рішення Комісії  на своїй сторінці у ФБ пан Йосиф Зісельс.